Alfred State Athletic Department Hall of Fame

The Alfred State Athletic Hall of Fame was established in 1992. Each year a committee made of all the Hall of Fame members; three past or present Alfred State faculty or staff; two alumni athletes (one male & one female); and past and present Athletic directors vote from the list of nominees.

Coaches, alumni, and former athletes may make nominations for the Athletic Hall of Fame. To be eligible for nomination, Alfred State athletes must have graduated, or transferred, at least five years ago and must have had a minimum GPA of 2.00. Non-athlete candidates are required to be affiliated with the Athletic Department for at least five years to be eligible. To be selected, a nominee must receive 2/3 of the votes.

If you would like to nominate someone for the Athletic Hall of Fame, fill out the nomination form or contact Gary Moore (607) 587-4358.

Alfred State College Pioneers Hall of Fame Members

Class Year Inductee Name Sport(s) or Affiliation
2012 Kathy Feldman Coach/Athletic Director
2012 Larry Mulcahy Basketball
2012 Jodie Corsi Softball
2012 David Dominguez Track & Field/Cross Country
2012 Kurt Dunn Track & Field
2011 Ashley Vogl Swimming
2011 Joe Greany Baseball
2011 Matt Covert Lacrosse
2011 Damian Rodriguez Track & Field
2011 John Meade Swimming
2010 Jody Alvarez Abrams Soccer
2010 Alison Brotherton Boland Softbal
2010 Gaffel Hippolyte Track & Field
2010 Kirt Zimniewicz Baseball
2009 Eric Baker Baseball
2009 Chris Gray Football
2009 Tom Hirsch Basketball
2009 Gary Redding Cross Country/Track & Field
2009 Andy Coots Cross Country/Track & Field
2008 Gerry Cox Bowling
2008 Toni Darling Johnston Softball/Basketball
2008 Joe Van Gorder Baseball
2007 Michael Brown Baseball
2007 Joseba Sarriegui Cross Country/Track & Field
2007 Kathryn Stedman Volleyball/Softball
2006 Dawn Reinhart Gardon Soccer/Basketball/Softball
2006 LeRoy Collins Football
2006 Eric Huber Baseball
2005 Eric Hanson Baseball
2005 Gordon Robeson Basketball
2005 James Swartz Swimming
2003 Tammy Dunlap Track & Field
2003 Daniel J. Neverett Vice President Student Affairs
2002 Robert Grogan Director of Public Relations
2002 Colleen McAvan (Klei) Basketball/Track
2002 Durry Palmatier (Lincalis) Volleyball/Softball
2001 Michele L. Brown Softball/Volleyball/Basketball
2001 Thomas O. Curle Basketball Coach
2001 Charles V. Neal Bowling/Golf/Wrestling
2001 David G. Redding Cross Country/Track
2000 Michael G. Andrikut Wrestling
2000 Timothy Burkhart Basketball
2000 Kathy Jo Counts Basketball/Track
2000 Edmond L. Harris Basketball
1999 Barb Nelson Lorow Basketball/Track
1999 Sheila McCann Track & Field
1999 Dawn Eid Renfrew Cross Country/Track
1999 Joseph K. Yaris Basketball
1998 John Gorton Jr. Bowling Founder
1998 Julie E. Ogden Track & Field
1998 Bradley P. Rendell Track/Cross Country
1998 Neil Suero Soccer
1997 Stephen L. Babcock Wrestling Coach
1997 Quentin T. Howe Track & Field
1997 Janet R. Kisner Basketball/Softball/Volleyball/Track
1997 Raymond Wilcox Jr. Basketball
1994 George H. Granger Riffle Coach
1994 James T. Hartley Football/Baseball/Basketball
1994 Beth Saxton Cross Country/Track & Field
1994 Faith K. Trotta Softball Coach
1993 Kristine Castiglione Track & Field
1993 Michael Fuller Wrestling
1993 Arnie Westervelt Basketball
1992 Richard J. Giedlin Basketball Coach
1992 William S. Havens Director of Athletics
1992 David H. Huntington President
Hall of Fame Class 2013
September 20, 2013 Hall of Fame Class 2013